Useful Links

Useful Links

Colville Primary

Meet the Staff

Senior Leaders

Office and Maintenance Staff 

Headteacher: Jagdeep Birdi

Deputy Headteacher: Laurie Grandy

Strategic Improvement Leader (SENDCo): Nikki Pieniek-Jones

Strategic Improvement Leader (EYFS): Raine Jarrett

Strategic Improvement Leader (KS1): Zoe Barton (Maternity Leave) 

Strategic Improvement Leader (KS2): Jeremy Barton

Strategic Improvement Leader (Initial Teacher Training and Students): Amal El-Barnaoui

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Admin Officer: Catherine O’Connor-Brady

Receptionist and Admin Officer: Natalie Benjamin

Site Manager: Chris Shanks

Site Assistant: Derek Hoare

Gardens: Nadia Feiner

 Colville Primary School currently has 16 classes and they are organised as follows:

Year 6 – Gold P

Micael Pontes - Classteacher

Dean Walker McKenzie - Teaching Assistant

Toby Morris – Learning Support Assistant

Jeremy Barton - Targeted Support Teacher

Year 6 – Gold D

Olufunmilayo Dairo – Classteacher

Jonathan Lichfield – Teaching Assistant

Max McManus - Learning Support Assistant

Jeremy Barton - Targeted Support Teacher

Year 5 – Violet S

Harry Stanimerakis – Classteacher

Ioanna Bountouva – Teaching Assistant

Hannah Waterfall - Learning Support Assistant

Year 5 – Violet M

Maya Momen - Classteacher

Anita Everett – Teaching Assistant

 

Year 4 – Indigo J

Phoebe James - Classteacher

Wendy Benfield – Higher Level Teaching Assistant

Year 4 – Indigo M

Mary Lauren-McGettigan - Classteacher

Edward Hardy – Teaching Assistant

Year 3 – BLUE E

Amal El-Barnaoui - Classteacher

Monica De Freitas - Teaching Assistant

Levi Naidu-Mitchell – Learning Support Assistant

Year 3 – BLUE T

Helena Tidey - Classteacher

Ruby Wharry-Ellis – Teacher Trainee

Tom Henley - Teaching Assistant

Year 2 – Green E

Lorenza Elli – Class teacher

Hannah Phillips - Trainee Teacher

Kim Moys - Teaching Assistant

 

Year 2 – Green S

Victoria Shephard – Classteacher

Nicole Villarin - Teacher Trainee

Shelley Tracey – Learning Support Assistant

Year 1 – YELLOW Z

Rebecca Zeait – Classteacher

Najat Charkaoui - Teaching Assistant

Denise Daley – Learning Support Assistant

Taslima Abedin – Learning Support Assistant

Merlette D’Souza & Ursula Parvex - Targeted Support Teachers

Year 1 – YELLOW L

Ellen Lydon Classteacher

Olivia Lowry - Trainee Teacher

Margaret Lewington - Learning Support Assistant

Merlette D’Souza & Ursula Parvex - Targeted Support Teachers

Reception – ORANGE J

Raine Jarrett – Classteacher

Monika Pryszczepienko  - Trainee Teacher

Ismahan Egal - Teaching Assistant (Maternity Leave)

Reception – ORANGE R

Faye Rush – Classteacher

Julia Olayemie-Coker – Early Years Educator

 

  

Reception – ORANGE G

Celia Garth Rodriguez – Classteacher

Ashyha Broomes - Early Years Educator

 

 

Nursery – Red

Libby Perrone - Classteacher

Ausrine Jaunyte – Early Years Educator

Nikoletta Bodrogi – Early Years Educator

Angela Alves – Early Years Educator

Celena Malcolm – Early Years Educator

Janice Dyson – Early Years Educator

Pauline Daley - Learning Support Assistant

Shameema Ali - Learning Support Assistant

Adrianna Siniak - Nursery Apprentice

Non-Class Based Teachers and Specialist Teaching Staff

SENDCo: Nikki Pieniek-Jones

Art Teacher: Amma Gyimah

Computing Teacher: Tom Bolton

French Teacher: Ruby Wharry-Ellis

Music Teacher: Emma Stiman

Violin Teacher: Vacant (due to building works)

Piano Teachers: Shauna Hill & Mary Louise Flood

PE Teacher: Allan Finnett

ICT Technician: Maruful Hoque

Midday Meal Supervisor - Suzanne Lewis

Librarian: Janet Michelin

Gardener: Nadia Feiner

Playground Sweeper: John Barnham

 

Before school care:

Breakfast Club Leader: Melissa Richards

Breakfast Club Assistants: Suzanne Lewis & Lois Bradbury

 

After School Care:

Senior Playworker: Asia Ghamhi

Playworker: Alicia Callixte

Playworker: Dean McCarthy

Playworker: Robert Manuel

Playworker: Chanel Wint