FREE Colville Primary iPhone & Android App
Useful Links

Useful Links

Colville Primary

 

Staff

 

Senior Leaders

Office and Maintenance Staff 

Executive Headteacher: Jagdeep Birdi

Head of School: Laurie Grandy

Deputy Head Teacher: (KS2 and Assessment): Jeremy Barton

Assistant Head Teacher (SENDCo): Ursula Parvex 

Assistant Head Teacher (EYFS and NQTs): Raine Jarrett-Smith

Assistant Head Teacher (KS1 and Initial Teacher Training): Zoe Barton

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Admin Officer: Catherine O’Connor-Brady

Receptionist and Admin Officer:

7.45am - 1.30pm Melissa Richards

12pm-6pm Lydia Arenas

(school office closes at 4.30pm)                 

Site Manager: Chris Shanks

Gardener: Nadia Feiner

 

Year 6 – Gold M

Class Teacher - Arianna McCallam 

Partner Teacher - Sam Lucas

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton

Year 6 – Gold S

Class Teacher – Shayda Memarzadeh 

Partner Teacher - Saskia Bigg

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton 

Year 5 – Violet B

Class Teacher - Ioanna Bountouva

Partner Teacher - Shelley Tracey

Year 5 – Violet F

Class Teacher - Leah Farrar

Partner Teacher – Ali Fletcher

Partner Teacher - Wallid Meahdi

Year 4 – Indigo P

Class Teacher - Manal Peeran  

Partner Teacher - Giselle Kuhl

Partner Teacher - Kim Moys

Year 4 – Indigo H

Class Teacher - Camilla Hoare

Graduate Teacher - Denise Daley

Partner Teacher - Christina MacLeod

Year 3 – Blue P

Class Teacher -  Micael Pontes

Partner Teacher - Alexander Worlding

Partner Teacher - Andrea Brougham

Year 3 – Blue S

Class Teacher - Ammika Singhsachakul

Partner Teacher - Danuella Northover

Partner Teacher - Natalia Zblewska

 

Year 2 – Green H

Class Teacher – Lydia Henley 

Graduate Teacher - Katherine Earl

Partner Teacher - Margaret Lewington

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 2 – Green P

Class Teacher  Celia Platt

Partner Teacher - Helena Rodgers

Partner Teacher - Callum Anderson

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 1 – Yellow P

Class Teacher – Monika Pryszczepienko 

Partner Teacher  - Polly Daley 

Partner Teacher - Irene Awoto

Literacy Intervention Teachers - Najat Charkaoui

Literacy Intervention Teachers - Nicola Bridges 

Year 1 – Yellow L

Class Teacher  Ellen Lydon

Graduate Teacher - Illham Taali 

Partner Teacher - Leanda Daley

Partner Teacher - Edward Hardy 

Literacy Intervention Teachers - Najat Charkaoui 

Literacy Intervention Teachers - Nicola Bridges 

Reception – Orange N

Class Teacher - Holly Norman 

Early Years Educator - Amalia Bempi 

Early Years Educator – Julia Olayemie-Coker

Partner Teacher -Suna Sezer

Reception – Orange S

Class Teacher - Nick Snibson

Early Years Educator - Nasra Ali

Partner Teacher - Taunita Sylejmani 

Partner Teacher -Suna Sezer

Nursery – Red

Class Teacher - Maria Llopis Puchol

Early Years Educator – Ausrine Patsilivia

Early Years Educator - Charlotte Peare

Early Years Educator – Celena Malcolm

Early Years Educator - Chloe Viiligas 

Early Years Educator - Anita Everett

Targeted Support Teacher - Raine Jarrett-Smith

Day Care

Early Years Educator – Janice Dyson

Early Years Educator - Zaynab Fakhoury

Early Years Assistant - Dani Shurmur

Early Years Assistant - Louise Akroyd

 

Non-Class Based Teachers and Specialist Teaching Staff

SENDCo: Ursula Parvex

Family Welfare Leader: Amy Herbert

Art Teacher: Amma Gyimah

Computing Teacher: Tom Bolton

French Teacher: Natalia Zblewska and Edward Hardy 

Music Teacher: 

Violin Teacher: 

Piano Teachers: Ita Murphy, Miha Smirnov and Simone Travoni

Trumpet Teacher: 

PE Teacher: Allan Finnett

Counsellor: Tae Catford

Speech and Language Therapist: Annabel Grove

Art Therapist: Hollie Caldecourt

ICT Technician: Omar Weston

Midday Meal Supervisor: Suzanne Lewis

Gardener: Nadia Feiner

 

Before School Care:

Breakfast Club Assistants: Suzanne Lewis, Polly Daley and Kim Moys